Zimowe ferie już za nami ....

SAM 7871Zimowe ferie już za nami. Zdrowa rywalizacja, możliwość kreatywnego wyrażania się oraz podróże w krainę dziecięcych fantazji - i wiele innych atrakcji urozmaiciły dzieciom czas ferii zimowych. Jak co roku, przygotowaliśmy dla naszych dzieci wiele atrakcji


i możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu. Cieszymy się, że wiele dzieci skorzystało z naszych propozycji i odwiedziło naszą bibliotekę główną i filie.

Tak, jak w roku poprzednim odbyły się zajęcia czytelnicze . W Krośnie zrealizowano cykl spotkań pt. „Odśnieżamy tajemnice Kubusia Puchatka, czyli ferie w bibliotece”. 31 stycznia i 7 lutego
przybyły do Biblioteki trzy grupy z Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola „Motylek” w Krośnie: Biedronki, Żuczki i Jeżyki.W programie zajęć było głośne czytanie „Kubusiowej kapeli”, zagadki i wierszyki dotyczące bohaterów Stumilowego Lasu. Przedszkolaki obejrzały również fragment filmu „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, o tym jak Kłapouchy zgubił swój ogon.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie kamishibai pt „Szukając Marudka”.
Dzieci obejrzały japoński, magiczny , papierowy teatrzyk kamishibai i wzruszyły się przygodami pieska Marudka. Literackie zajęcie przerywane były zabawami ruchowymi, a na zakończenie spotkania dzieci z ciekawością odbyły spacer po bibliotece.
W Krośnie wspieraliśmy kampanię społeczną „Mała książka - wielki człowiek”, która przypominłaa o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W czytelni rodzice mogli zapoznać się z naszymi propozycjami książek oraz z artykułami o literaturze dla dzieci. W ramach akcji „Rozgryźć bibliotekę" powstały dwie części przewodnika po Katalogu Integro. Czytelnicy zapoznali się z filmami jak zapisać się do biblioteki i zamawiać książki on-line.

W brzozowskiej Filii dzieci uczestniczyły w zajęciach plastyczno-literackich
„Bezpieczne ferie”. Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Dominiki Słomińskiej „Kostka i Brunek ratują dużego Sławka”, dotyczącego skutków niebezpiecznej zabawy dzieci na zamarzniętym stawie. Następnie rozmawiano o bezpieczeństwie podczas zabaw na śniegu i lodzie. Przypomniano również podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci w domu, na podwórku i na ulicy. Na zakończenie dzieci kolorowały ilustracje przedstawiające zimowe zabawy.
5 lutego dzieci w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 podczas zajęć „Zimowe fantazje” słuchały wybranych fragmentów książki „Zima Muminków”, w której Tove Jansson w niezwykle plastyczny sposób opisała surowy, piękny i tajemniczy, zimowy świat północnych krain. Później w nawiązaniu do usłyszanych opowieści przedszkolaki robiły z papieru niepowtarzalne, ozdobne wycinanki, przypominające śniegowe gwiazdki.
6 lutego 2018 r. w Przedszkolu Samorządowym Nr 1 w Brzozowie odbyły się zajęcia „Nasze emocje, czyli od złości do radości”. Nauczyciel bibliotekarz przeczytał dzieciom „Bajkę o uśmiechach” Andrzeja Niedźwiedzia i Natalii Usenko oraz fragment opowiadania „Wielka skrzynia emocji” Małgorzaty Parchety-Kołoszuk. Podczas zajęć rozmawiano o podstawowych emocjach: złości, smutku, strachu i radości, które towarzyszą nam w życiu każdego dnia i sposobach radzenia sobie z niechcianymi uczuciami. Dzieci uczestniczyły również w zabawach integracyjnych, a najwięcej radości dostarczył im „Pociąg do Krainy Uczuć”.
W brzozowskiej filii zorganizowano także wystawę prac plastycznych uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brzozowie „W zimowym nastroju” oraz wystawkę literatury beletrystycznej pt. „Nie nudź się, poczytaj”.
Jasielska Filia, włączając się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2018, przeprowadziła dla wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy „Promyki” w Jaśle zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń wynikających z wykorzystywania technologii internetowych.
7 lutego br. w jasielskiej Filii odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów klas I – III jasielskich szkół podstawowych „Portret mojego książkowego ulubieńca” i uroczyste wręczenie nagród autorom najciekawszych prac. Na konkurs wpłynęło 31 prac z 9 jasielskich szkół podstawowych. Celem konkursu była m.in. popularyzacja literatury dziecięcej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej, rozbudzanie inwencji twórczej i naturalnej wrażliwości na piękno bajkowego świata. Komisja jury powołana przez organizatora Konkursu wyłoniła laureatów w kategorii klas I, II i III. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział w Konkursie.
Efektem rozstrzygniętego 7 lutego Konkursu Plastycznego „Portret mojego książkowego ulubieńca” jest pokonkursowa wystawa prac laureatów konkursu. Na wystawie znalazło się 16 nagrodzonych prac uczniów. Wystawę można oglądać w Czytelni jasielskiej Filii do 28 lutego 2018 r.
W Czytelni Filii przygotowana została ekspozycja tematyczna „Zima z książką”. Znalazły się na niej pozycje zachęcające czytelników, aby w mroźne zimowe dni, udać się na wędrówkę w krainę literackiej fikcji. Były tam propozycje dla dorosłych, dla młodzieży, a także dla najmłodszych czytelników.
Nie zabrakło również atrakcyjnych zajęć dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa.

Sanocka filia zorganizowała dla dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Sanoku spotkanie z cyklu ”Bezpieczne ferie z Biblioteką Pedagogiczną”, podczas którego przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Bezpiecznie w mieście”, rozwiązywały quizy oraz wspólnie wykonały sygnalizator drogowy. 1 lutego z zajęciami poświęconymi historii książki drukowanej odwiedzono dzieci z klas podstawowych i gimnazjalnych w bibliotece w Pisarowcach. Były to kolejne już dla nich zajęcia z cyklu ”W świecie książki”. 6 lutego przeprowadzono zajęcia dla dzieci i młodzieży ze świetlicy środowiskowej Caritas w Sanoku pt.: „Tajemnice pisma”. Zajęcia tak bardzo zainteresowały dzieci , że ponownie odwiedziły one naszą placówkę już 9 lutego. 7 lutego z „Bajką wśród najmłodszych” zawędrowano do dzieci z „Pomysłowego przedszkolaka”. W czytelni Filii przygotowana została ekspozycja księgozbioru „Śladami świątków polskich” zachęcająca czytelników do sięgnięcia po literaturę o sztuce ludowej. Dodatkowo wspólnie z SP nr 4 w Sanoku zorganizowano zajęcia biblioteczne i akcje czytelnicze: 1 lutego –„Chodzące bilbordy” – reklama ulubionej książki na plakacie a 8 lutego konkurs na najładniej przeczytany tekst literacki „Mistrz głośnego czytania” oraz wykonanie ilustracji do przeczytanego fragmentu.
Ustrzycka filia zorganizowała dla dzieci zajęcia plastyczne, głośne czytanie opowiadań, słuchanie piosenek z CD. Uczniowie ze świetlicy szkolnej z ZSP nr 1 wykonywali witraże. Dla dzieci w Przedszkolach nr 1 i nr 2 przygotowano zajęcia plastyczne i czytanie opowiadań o wartościach oraz wiersze o zimie. Przedszkolaki wysłuchały z wielkim zainteresowaniem opowiadań a następnie odpowiadały na pytania dotyczące treści wysłuchanych opowieści. Na zakończenie zajęć wszyscy razem bawili się przy dźwiękach zimowych piosenek i malowali zimowe kolorowanki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach, konkursach i zapraszamy na kolejne Ferie w bibliotece...

 

Dodatkowe informacje